- Oleje a maziva
- Autochemie a autodoplňky
- Úklidová technika
- Mycí centra
- Privátní značky
- O AutoMaxu
- Kontakt
Pokud chcete pokračovat v nákupu na zvolenou centrálu, bude z košíku odstraněno následující zboží:
Objevte příběh společnosti Shell od jejích raných začátků jako londýnského obchodu se starožitnostmi až po současnost jako jedné z největších a nejinovativnějších energetických společností na světě.
1833-1892
V roce 1833 se Marcus Samuel rozhodl rozšířit svůj londýnský obchod. Prodával již starožitnosti, ale rozhodl se zkusit prodávat také orientální mušle a využít jejich tehdejší popularity v oblasti interiérového designu. Poptávka byla tak velká, že začal mušle dovážet z Dálného východu, čímž položil základy pro vývozně dovozní společnost, která se nakonec stala jednou z předních světových energetických společností.
Když Marcus Samuel senior v roce 1870 zemřel, převzali podnik jeho dva synové, Marcuso junior a Samuel, kteří jej začali rozšiřovat. V 80. letech 19. století se začali zajímat zejména o vývoz ropy. Přeprava ale představovala problém, protože ropa se převážela v sudech, které mohly unikat a zabíraly mnoho místa. Aby tento problém vyřešili, objednali si flotilu parníků na přepravu ropy ve velkém, včetně lodi Murex, která se v roce 1892 stala prvním tankerem na přepravu ropy, který proplul Suezským průplavem.
1893-1900
První plavba lodi Murex znamenala pro bratry Samuelovy revoluci v přepravě ropy. Hromadná přeprava podstatně snížila náklady na ropu tím, že enormně zvýšila objem, který bylo možné přepravit. Hlavním konkurentem bratrů byla v té době společnost Standard Oil, proslulá svými modrými plechovkami petroleje, které se po vyprázdnění daly použít na cokoli od střešní krytiny až po pánve. Aby se odlišili, vytvořili značku Shell a své kanystry natřeli jasně červenou barvou. Tato taktika se osvědčila a do roku 1896 vydělával obchod s petrolejem více než všechny ostatní obchody dohromady.
V roce 1897 Marcus a Samuel přejmenovali svou společnost na Shell Transport and Trading Company a spustili provoz první rafinerie v Balik Papanu na nizozemském Borneu. Rafinerie musela být později zničena, když USA vyhlásily válku Japonsku ve druhé světové válce.
1901-1907
V roce 1901, kdy byla v Texasu nalezena ropa, se Marcusi Samuelovi juniorovi podařil životní obchod a získal práva na přepravu a distribuci od hlavního konkurenta své společnosti, společnosti Standard Oil. V roce 1902 však nadprodukce v Texasu snížila dostupné zásoby prakticky na nulu. Ve stejné době začal menší konkurent Royal Dutch stavět vlastní tankery a zřizovat vlastní prodejní organizaci v Asii. V důsledku toho polovina flotily společnosti Shell stála ladem.
Proto bylo v roce 1907 rozhodnuto o sloučení společnosti Shell Transport and Trading Company se společností Royal Dutch a vytvoření skupiny Royal Dutch Shell. Den, kdy byl přijat telegram oznamující fúzi - 23. duben - se nyní každoročně slaví jako narozeniny společnosti Shell.
1908-1913
Spojení s Royal Dutch znamenalo období rychlé expanze, kdy Shell (název skupiny se rychle zkrátil na Shell) otevřel své provozy po celé Evropě a v mnoha částech Asie. Významný byl také průzkum a těžba v Rusku, Rumunsku, Venezuele, Mexiku a USA.
Následující léta poskytla společnosti Shell také mnoho zajímavých příležitostí k tomu, aby prokázala kvalitu svých výrobků na rychle se rozvíjejícím trhu s benzínem. Patřily k nim rekordní závody, lety a průzkumné cesty. Například v roce 1907 vyhrál princ Borghese automobilovou rallye z Pekingu do Paříže s motorovým olejem Shell Spirit. V Antarktidě používali motorový olej Shell průzkumníci Ernest Shackleton a kapitán Scott, zatímco Bleriotův první let přes kanál La Manche byl uskutečněn se Shell Spirit.
1914-1945
Společnost Shell byla klíčovým partnerem Spojenců v obou světových válkách. Během první světové války se společnost Shell stala hlavním dodavatelem pohonných hmot pro britskou armádu a také nabídla všechny své lodě britské admiralitě, včetně lodi Murex.
Meziválečná léta byla pro ropné společnosti obdobím rychlého rozvoje, protože se zvýšilo používání automobilů a poptávka po benzinu. Společnost Shell poháněla první transatlantický let, který uskutečnili Alcock a Brown v roce 1919, vyvinula nové a zdokonalené vrtné techniky a v roce 1929 založila společnost Shell Chemicals, aby pokročila v rafinaci chemických látek z ropy.
Když začala druhá světová válka, londýnská pobočka společnosti Shell se věnovala podpoře válečného úsilí a rafinerie společnosti v USA vyráběly letecké palivo pro podporu spojeneckých leteckých sil. Všechny cisterny Shell přešly pod vládní kontrolu a mnoho zaměstnanců společnosti Shell projevilo velkou statečnost při jejich udržování v chodu, včetně leteckého esa Douglase Badera, který před vstupem do RAF v roce 1939 pracoval v leteckém oddělení společnosti Asiatic Petroleum. Válka byla také katalyzátorem velkých inovací, došlo k významnému pokroku ve výzkumu paliv i chemikálií, včetně vývoje paliv pro nové generace letadel, jako byl Spitfire.
1946-1960
Bezprostředně poválečná léta patřila k nejtěžším, s nimiž se společnost Shell dosud potýkala. Rekonstrukce byla velmi nákladná a trh s ropou se rychle měnil. V této situaci společnost Shell zahájila nové průzkumné programy v Africe a Jižní Americe a postavila nové rafinerie ve Velké Británii. Společnost také investovala do větších a výkonnějších lodí - supertankerů - aby mohla přepravovat více ropy ve velkém.
V roce 1947 byl v Mexickém zálivu vyvrtán první komerčně využitelný vrt na moři a během osmi let měla společnost více než 300 takových vrtů. Nové objevy byly učiněny také na Borneu a v deltě Nigeru a v roce 1958 byla zahájena komerční těžba ropy v Nigérii.
Poptávku po ropě v této době zvýšila řada vědeckých pokroků, včetně vynálezu proudového motoru - jeho konstruktér sir Frank Whittle dokonce pro společnost několik let pracoval.
1981-2004
V osmdesátých letech začala společnost Shell růst prostřednictvím akvizic. V roce 1986 se cena ropy zhroutila a barel ropy během zimy klesl z 31 na 10 dolarů. Aby se společnost Shell přizpůsobila nižší ceně ropy, musela se zaměřit na levnější rozvoj projektů. Intenzivní výzkum vedl k obrovskému zdokonalení vrtných technik a rozšířilo se používání 3D seismické technologie k hledání nových zdrojů ropy. Tyto pokroky umožnily společnosti rozvíjet projekty na moři v mnohem náročnějších podmínkách. Jedním z příkladů bylo pole Troll v Norsku, dalším pak vrt v Mexickém zálivu, kde byl proveden nový vrt v hloubce 2,3 km.
V 90. letech 20. století došlo k obrovskému pokroku v technologiích zpracování biomasy a kapalného plynu (GTL). V roce 1993 otevřela společnost Shell v malajském Bintulu první komerční závod na GTL na světě, což byl průkopnický krok, který připravil půdu pro rostoucí roli tohoto paliva v následujícím desetiletí.
2005-2016
V roce 2005 prošla skupina Royal Dutch Shell zásadní strukturální reorganizací, když bylo zrušeno téměř stoleté partnerství mezi společnostmi Royal Dutch Petroleum a Shell Transport and Trading a společnost Shell sjednotila svou firemní strukturu pod jedinou novou holdingovou společnost Royal Dutch Shell plc.
Inovace společnosti Shell pokračovaly rychlým tempem i v 21. století. V roce 2012 společnost dokončila v Kataru projekt Pearl GTL, který je největším zdrojem produktů GTL na světě. V roce 2016 byla zahájena těžba na poli Stones společnosti Shell, nejhlubším projektu v oblasti ropy a zemního plynu na světě. A v roce 2017 se Prelude, největší plovoucí zařízení na zkapalněný zemní plyn na světě, plavil 5 800 kilometrů z loděnice v Jižní Koreji do svého nového domova v západní Austrálii.
Pohled do budoucna
Když se ohlédneme za 185 lety historie společnosti Shell, zjistíme, že to byla úžasná cesta. Lidstvo se dokázalo znovu a znovu přizpůsobovat v průběhu století rychlých změn a periodických převratů a stejně tak i společnost Shell. V nadcházejícím století nás však čekají také velké výzvy.
Společnost dnes čelí výzvě nebývalého rozsahu: jak uspokojit rostoucí energetické potřeby a zároveň snížit emise uhlíku.
Společnost Shell je aktivním účastníkem transformace energetického systému a přijala ji za svou. Společnost vidí obchodní příležitost v účasti na celosvětové snaze poskytovat více a čistších energetických řešení. Prosperita v době, kdy svět přechází na nízkouhlíkový energetický systém, je hlavním cílem a strategie, portfolio a silný finanční rámec společnosti Shell jí poskytnou zdroj odolnosti v nadcházejících letech.
Pochopení toho, co pro společnost Shell znamená změna klimatu, je jednou z největších strategických otázek, před kterými stojí vedení společnosti. Při hledání odpovědi na tuto otázku je společnost Shell odhodlána i nadále úzce spolupracovat se společností a svými zákazníky, jak to činí již téměř 200 let.